Prednášateľ je vynikajúco pripravený, aj téma je mimoriadne zaujímavá. Napäto sedíte v úsmevom rade a po niekoľkých slovách si uvedomíte - rozpačité šúchanie nosa, časté odkašliavanie, nepokojný pohľad do publika. Zrazu zistíte, že ste stratili niť, že sa už na prednášku nedokážete sústrediť. Až do takej miery odvrátila vašu pozornosť nervózna reč tela prednášajúceho.
Pri rozhovore sa viac ako 50% informácií sprostredkúva rečou tela. Na základe gestikulácie a držania tela rozhodneme, či nám je ten druhý sympatický a či nám stojí za to dôverovať jeho slovám. Aj nálada rozhovoru, atmosféra je len spolovice podmienená vyslovenými slovami. Druhú polovicu významu sprostredkúva mimika a gestá. Spomeňte si, ako vyjadrujeme zlosť alebo smútok. "Ľúbim ťa" vyslovené sop zaťatými päsťami a zamračeným výrazom tváre dokáže iritovať presne tak, ako so smiechom povedané "nemôžem ťa vystáť". Je pozoruhodné, koľko toho o osobnosti prezrádza chôdza a gestá. Keď si žena prehodí nohu cez nohu a pritom klipká očami, spravidla pôsobí eroticky. A muža s ovisnutými plecami a šmatlavou chôdzou veľmi rýchlo ohodnotíme ako nešportového mäkkýša.
Zamysleli ste sa niekedy nad vlastným držaní tela a gestami, keď sa vám niekto zdal nesympatický?
Je možné, že vynaložíte veľa námahy, aby ste strojeným úsmevom zastreli svoje pocity, a pritom telo hovorí úplne inou rečou: založíte si ruky, odstúpite do úzadia a vyhýbate sa častému priamemu pohľadu do očí. Aby ste sa za každých okolností správali štýlovo, mali by ste sa celkom vedome naučiť ovládať reč svojho tela. Postavte sa niekedy doma pred zrkadlo a skontrolujte držanie tela a spôsob chôdze. Pokúste sa kráčať vzpriamene a sebaisto, a pritom si všímajte výraz tváre. Pevný krok je prejavom pokoja a pohody, najmä keď máte pred sebou ťažký rozhovor. Výrazom sebavedomia je aj správny stisk ruky - rázny a pevný, ale nie tvrdý a zvierajúci.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára