pondelok 3. januára 2011

Ovocie: Čo z jeho nadbytkom?

Nadbytok ovocia každý rok prináša otázku, čo s ním.

Jednou z možností môže byť výroba kvalitného ovocného destilátu. Keďže pálenie načierno sa stíha podľa trestného zákona, oplatí sa zveriť nadbytočné ovocie legálnej pálenici. Pritom si môžeme kľudne vybrať. Buď ovocie privezieme a všetko necháme na zamestnancov, alebo si sami vyrobíme kvas, ktorý privezieme do pálenice. Budeme mať tak istotu, že destilát je skutočne z nášho ovocia.

Na prípravu kvasu sú vhodné všetky plody s vyššou cukornatosťou, ktoré sú dozreté a dobre umyté. Plesnivé a nahnité ovocie treba vyradiť, lebo znižuje obsah využiteľného cukru. Väčšinou sa v páleniciach prijímajú jablká, hrušky a slivky. Menej sa už prijímajú marhule, ringloty, mirabelky a slivy. Musíme však počítať s tým, že na liter 50% destilátu musíme dodať 10 až 11 kg sliviek, 12 až 16 kg hrušiek a 15 až 20 kg jabĺk.

Ak si chceme naložiť ovocie sami, nemali by sme zabúdať na vhodné čisté nádoby. Najlepšie nádoby sú drevené, alebo z plastu. Medzi obľúbené nádoby patria päťdesiatlitrové barely určené na 40 až 45 litrov kvasu. Na dosiahnutie väčšej výťažnosti musíme ovocie pred naložením do nádoby rozdláviť, pri kôstkovom ovocí treba dávať pozor na to, aby neboli vo väčšom množstve rozdrvené kôstky. Rozdlávením sa docieli rýchlejšie uvoľnenie šťavy a zabráni sa rastu baktérií, ktoré by kvasinkám odoberali cukor.

Aké ovocie je najlepšie použiť?

Slivky a slivy

Predstavujú najvhodnejšiu surovinu, sú to neskoré odrody, ktoré majú najviac cukru, dobre kvasia a sú aromatické. Slivky nechajme kvasiť, až keď sú prezreté. Zistíme to tak, že plody sa začínajú pri stopke scvrkávať. Na výrobu sa môžu použiť plody rozdrvené alebo celé. Ak plody rozdrvíme, tak bude kvasenie rýchlejšie. Odborníci odporúčajú rozdrviť 10 až 20% kôstok. Tým dosiahneme výraznejšiu vôňu a chuť.

Jablká

Zrelé jablká sa umyjú vo vode, rozdrvia sa na kašovitú hmotu, uložia do kvasnej nádoby. Najkvalitnejší alkohol získame kvasením čistej šťavy. Jablká nezabudnime zbaviť stopiek a jadier. Drvina môže kvasiť v otvorených nádobách s kvasným uzáverom.

Niektoré tipy na záver:

1. Lístie a stopky pri zakladaní kvasu starostlivo odstráňme, v opačnom prípade by liehovina mohla získať nepríjemnú zvieravú chuť.

2. Ku kvasiacemu ovociu nikdy nepridávajme ďalšie čerstvé ovocie.

3. Prídavok repného cukru nie je povolený.

4. Po skončení kvasného procesu odstráňme pleseň, ktorá je na povrchu, nádobu dobre uzatvorme a premiestnime ju do miestnosti s nízku teplotou, aby sa zabránilo vyprchávaniu liehu z kvasu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára