nedeľa 2. januára 2011

Ekonómovia varujú! Európania si veľa užívajú a málo pracujú.

Európska produktivita v posledných desiatich rokoch v porovnaní s USA klesla a priepasť sa zväčšovala hlavne od polovice 90. rokov. Európania si doprajú viac voľného času na úkor práce a ich produktivita v systéme sociálneho zabezpečenia klesla. Aj pracujúci Európania sú v pracovnej dobe menej produktívni ako Američania.

Nová štúdia vydaná v McKinsey Global Institute zistila podľa časopisu Newsweek, že Európania musia zvýšiť produktivitu práce o 30%, alebo pracovať dlhšie, keď chcú udržať ekonomický rast a dotiahnuť USA v HDP na hlavu.

Skeptici upozorňujú, že Európa otáľala s reformami príliš dlho. Ich populácia starne, čo zvyšuje záťaž sociálneho systému a verejnosť odmieta tvrdé opatrenia. V Grécku prepukli rozsiahle nepokoje kvôli rušeniu štedrých sociálnych výhod, ktoré priviedli krajinu k bankrotu. Tiež vo Francúzsku prepukli protesty proti návrhu vlády zvýšiť hranicu pre odchod do dôchodku. V Česku chystajú odbory generálnu stávku kvôli desaťpercentnému kráteniu miezd štátnych zamestnancov.

Podľa Newsweeku sa však možno experti mýlia, pretože prebiehali i pozvoľné reformy, ktoré uvoľnili pomery na pracovnom trhu a v rokoch 1995 až 2008 viedli k vytvoreniu 28 miliónov pracovných miest v porovnaní s 20 miliónmi v USA.

Na druhej strane totiž podiel pracujúcich seniorov v Európe vo vekovej skupine 51 až 64 rokov stále predstavuje 51 percent, zatiaľ čo v USA je to 65 percent.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára